KGB sudarytos A. Ramanausko-Vanago bylos dokumentai – virtualioje parodoje „Gyvenimu liudijęs Laisvę“

Minėdamas Adolfo Ramanausko-Vanago 100-ąsias gimimo metines, Lietuvos ypatingasis archyvas parengė ir paviešino virtualią parodą „Gyvenimu liudijęs Laisvę“. Joje skelbiami dokumentai bei fotonuotraukos iš KGB vestų A. Ramanausko-Vanago baudžiamosios, agentūrinių ir operatyvinės paieškos bylų.

„Siekiant plačiau supažindinti visuomenę su Archyve saugomais KGB sudarytais dokumentais apie A. Ramanauską-Vanagą ir sumažinti galimybę skleisti archyviniais šaltiniais nepagrįstą, Lietuvos partizanus šmeižiančią ir tendencingai interpretuotą informaciją, Lietuvos ypatingasis archyvas suskaitmenino A. Ramanausko-Vanago baudžiamąją bylą ir ją viešai skelbia adresu eais-pub.archyvai.lt/eais/faces/invViewer?id=LTU9305324_K-1_58_44618/3,“ – rašoma parodos rengėjų pranešime.

Paskelbtąją bylą sudaro 20 tomų. Septyni iš jų yra procesinių dokumentų rinkiniai, kuriuose – apklausų protokolai, liudytojų apklausų protokolai, ginklų ekspertizės. A. Ramanausko-Vanago apklausoms skirti 2 bylos tomai – apie 60 apklausos protokolų. Likusiuosius 17 bylos tomų sudaro partizanų dokumentai, rasti atliekant kratas arba pagal liudininkų parodymus.

A. Ramanauskas-Vanagas vadovavo Dzūkijos partizanams. Ginkluota kova dėl Lietuvos nepriklausomybės atkūrimo vyko nuo 1944 iki 1953 metų. A. Ramanauskas-Vanagas buvo suimtas 1956 m., sovietų žiauriai kankintas, po metų jam įvykdyta mirties bausmė.

 

Žiūrėti Lietuvos partizanų vadui atminti skirtą virtualią parodą „Gyvenimu liudijęs Laisvę“>>

 

LDM filialo LM ISC LIMIS informacija

 

Atnaujinta: 2018-03-06