Kibernetinio saugumo kultūra: 10 atsakingo elgesio internete taisyklių

Net 95 proc. kibernetinių saugumo atakų įvyksta dėl neatsargaus žmonių elgesio internete. Dažniausiai kibernetiniai nusikaltimai įvyksta dėl silpnų slaptažodžių. Jų galima išvengti laikantis kelių paprastų taisyklių:

  1. Sukurti saugius slaptažodžius bent iš 12 simbolių, kuriuos sudarytų didžiosios ir mažosios raidės, skaičiai ir specialieji simboliai.
  2. Slaptažodyje nenaudoti asmeninės informacijos.
  3. Nenaudoti to paties slaptažodžio skirtingose sistemose.
  4. Geriausia naudotis slaptažodžių saugojimo programomis, pavyzdžiui Keepass, 1password. Jeigu įmanoma, naudoti 2 faktorių autentifikavimo sistemą.
  5. Jokiomis aplinkybėmis neatskleisti savo slaptažodžio tretiesiems asmenims.
  6. Naudojantis vieša interneto prieiga įjungti virtualų privatų tinklą (VPN) ar bent privatų langą, vengti jungtis prie sistemų, kurios turi prieigą prie svarbios asmeninės informacijos.
  7. Net trumpam paliekant kompiuterį, būtina įjungti miego režimą su slaptažodžiu, kad niekas negalėtų prieiti prie jūsų informacijos. Tai reikėtų daryti ir namuose, ir darbe, ir kitose viešose vietose, kad tai taptų įpročiu.
  8. Lankyti tik saugias interneto svetaines, kurios turi SSL sertifikatą ir kurių adresas jums yra žinomas.
  9. Nespausti įtartinų nuorodų, kuriose yra užuominų apie prašymus atlikti mokėjimus ar patvirtinti jūsų tapatybę, kai jūs neatlikote jokių veiksmų nurodytose svetainėse.
  10. Kritiškai vertinti skelbimus apie įvairius dovanojimus ar loterijas internete.

Ar jūsų asmens duomenys saugūs?

Svetainėje https://haveibeenpwned.com/  galite rasti sąrašą sistemų, kuriose buvo nutekėję duomenys su jūsų el. pašto adresu. Taip pat galima užsisakyti naujienlaiškį ir gauti pranešimą, kai bus rasta nauja sistema, kurioje buvo nutekinti asmens duomenys. Gautus įtartinus failus galite pasitikrinti svetainėje https://www.virustotal.com/gui/home/upload

Naudingos nuorodos

Lietuvoje:

www.nksc.lt

www.esaugumas.lt

Naujausi įvykiai, susiję su kibernetiniu saugumu pasaulyje:

https://threatpost.com/

https://thehackernews.com/

Statistika apie kibernetinį saugumą:

https://www.varonis.com/blog/cybersecurity-statistics/

Tekstą parengė LNDM filialo LM ISC LIMIS Informacinių sistemų ir internetinių svetainių administratorė Agota Agnė Čerkašina

Atnaujinta: 2021-12-17