„Piliakalniai be pilių“ – paroda, papildyta virtualiais įrankiais

Chaimo Frenkelio viloje Šiauliuose iki 2017 m. lapkričio 6 d. eksponuojama Šiaulių „Aušros“ muziejaus paroda „Piliakalniai be pilių“, skirta Piliakalnių metams. Šią parodą iš kitų išskiria tai, kad ją papildo internete prieinama informacija apie piliakalnius, interktyvius maršrutus, taip pat virtuali dėlionė.

Šiandien piliakalniai saugomi ir turi nekilnojamosios kultūros vertybės statusą, juose vyksta kultūriniai renginiai, tai ir patraukli turizmo vieta. Iki šiol jie nenustojami tyrinėti kaip archeologijos paminklai, baltų kultūros ir ankstyvosios Lietuvos valstybės simboliai. Lietuvos Respublikos Seimui 2017-uosius paskelbus Piliakalnių metais, Šiaulių „Aušros“ muziejus parengė parodą, kurioje atgaivinama Šiaulių apskrities piliakalnių praeitis, apžvelgiami juose rasti archeologiniai radiniai.

Žalvario ir geležies amžiuose ant piliakalnių stovėjo medinės pilys, ten virė gyvenimas, apie kurį mums pasakoja dar matomi žemės paviršiuje gynybiniai įtvirtinimai ir per archeologinius tyrimus surinkti radiniai. Ginklai byloja apie pilių gynybą, darbo įrankiai – apie kasdienius buities rūpesčius, papuošalai – apie pilėnų išvaizdą ir to meto juvelyrikos meną. Pasitaiko piliakalniuose ir itin retų radinių – tokie yra Chaimo Frenkelio viloje eksponuojami trys apeiginiai raginiai kirveliai iš Jurgaičių piliakalnio (Šiaulių r.), liudijantys čia buvus pagonišką šventvietę.

Medinės pilys nuėjo užmarštin, bet piliakalniai lietuviškame kraštovaizdyje iššiskyrė forma ir vis traukė žmonių dėmesį. Apie juos buvo pasakojamos legendos, piliakalnius piešė dailininkai, fotografavo fotomenininkai. Čia nuo pagoniškų laikų tęsiamos sakralinės tradicijos, pvz., Jurgaičių piliakalnis – dabartinis Kryžių kalnas – iki mūsų dienų išliko apeigine gilaus religinio turinio vieta. Ne viename piliakalnyje įrengtos kapinės. Į kai kuriuos po pertraukos, XVI-XVIII a. gįžo gyventi žmonės, juose įsikūrė dvarai.

Nepraslydo piliakalniai ir pro savo ideologiją siekusių įamžinti politikų akis: prie Salduvės piliakalnio (Šiauliai) buvo parinkta vieta sovietinės armijos monumentui. Kol dar menkai buvo rūpinamasi kultūros paveldo apsauga, piliakalniai dažnai nukentėdavo nuo ūkinės veiklos, yra tokių, kurių nė pėdsakų neliko.

Chaimo Frenkelio vilos lankytojai parodoje išvys originalius konservuotus piliakalnių archeologinius radinius, o galbūt iš anksto panagrinėję virtualiai pateikiamą medžiagą (plačiau susipažinti su informacija aie Šiaulių apskrities piliakalnius galima virtualioje erdvėje čia ) ir apžiūrėje parodą, ryšis pasitikrinti savo žinias per ekspozicijoje įrengtų edukacinių stendų, sudėlioti priešistorės laiko juostą, „pastatyti“ pilį ant piliakalnio maketo. Jauniausieji parodos lankytojai su krašto piliakalniais gali susipažinti dėliodami virtualias dėlionės. Šešių piliakalnių virtualias dėliones galima išbandyti ir internete čia.

Ieškanties aktyvesnių pramogų sukurtas interaktyyvus maršrutas „izi.TRAVEL“ programėlėje, leidžiantis išsiruošti į tikrą kelionę po aplinkinius piliakalnius. Juo pasinaudoti galima čia.

Paroda yra įtraukta į Lietuvos muziejų kultūrinio svetingumo programą. Parodos organizatorius – Šiaulių „Aušros“ muziejus, rėmėjai: Kultūrs paveldo departamentas prie Kultūros ministerijos, Šiaulių miesto savivaldybė.

Pagal Šiaulių „Aušros“ muziejaus interneto svetainėje paskelbtą informaciją parengė Margarita Gaubytė

Atnaujinta: 2017-09-26