Rygos Šv. Petro bažnyčioje surengta audiovizualinė paroda „Latvijos kultūros abėcėlė“

Nuo š. m. birželio 2 d. iki rugpjūčio 9 d. Rygos Šv. Petro bažnyčioje galima apžiūrėti interaktyvią audiovizualinę parodą „Latvijos kultūros abėcėlė“. Paroda sukurta pernai, minint septynių didžiausių Latvijos kultūros institucijų įsteigimo šimtmetį: Latvijos nacionalinio archyvo, Latvijos nacionalinio teatro, Latvijos dailės akademijos, Latvijos muzikos akademijos, Latvijos nacionalinės bibliotekos, Latvijos universiteto ir Latvijos nacionalinės operos ir baleto.

Parodos idėjos autorė Krista Burāne, parodos dizainą ir scenografiją kūrė Rudolfas Baltiņš kartu su operatoriumi Dainiumi Juragu ir garso režisieriumi Artu Dukaļski. Parodoje atkurta 1919-ų metų mokyklos klasės atmosfera, joje stovi septynias kultūros institucijas pristatantys informaciniai stendai. Pagrindinis parodos elementas yra knyga „Latvijos kultūros abėcėlė“, kurios autorės Krista Burāne ir Laila Burāne, o iliustratorius – Reinis Gailītis.

Parodos kuratorė Krista Burāne pasakoja: „<…> septynių meno, švietimo ir mokslo institucijų šimto metų veiklos eigoje atsirado mūsų dabartinė Latvijos kultūros kalba. Kaip žinoma, kalbos pagrindas yra abėcėlė, kuriai išmokti naudojamas elementorius, todėl instaliacijos centre ir atsirado „Latvijos kultūros abėcėlė“. Jos sukūrimą įkvėpė 1919 m. elementorių pavyzdžiai, o turinys skirtas šių dienų Latvijos kultūros tendencijoms bei ateičiai“. Abėcėlėje iš viso yra 33 raidės, kiekvienai raidei skirti trys žodžiai  ir dar septyni žodžiai septynioms institucijoms, todėl iš viso buvo sukurtos 106 iliustracijos. Jos pasakoja apie šiandieninėje Latvijoje vykstančius kultūros procesus ir apie asmenybes, kurių gyvenimai ir veikla yra susiję su viena iš septynių institucijų. Parodos metu taip pat mėginama sujungti 100 metų istorijos, pristatant 1919-ų metų latvių kalbos abėcėlę ir šiuolaikinę. Lankytojai mobiliosios programėlės „Overly“ pagalba gali pamatyti atgyjančias iliustracijas bei girdėti septynių žmonių, kurie atstovauja institucijoms, pasakojimus. Jų balsais taip pat skamba latvių kalbos abėcėlė, kviečianti parodos lankytoją susipažinti su latvių kalba bei svarbiausiais kultūros įvykiais. Kaip pasakoja Reinis Gailītis: „Įdomu stebėti kaip lankytojai įdarbina parodą, prisiliečia, rašo ir piešia, nes paroda pati iš savęs yra gana interaktyvi, tiek su rašymo lentomis, tiek su garsais“.

Daugiau informacijos apie parodos lankymo laiką, kviečiame sužinoti Rygos Šv. Petro bažnyčios valdybos internetiniame puslapyje, kurį galima rasti čia.

Tekstas parengtas pagal viešai prieinamą www.lsm.lv informaciją

Atnaujinta: 2020-07-10