Sukurtas Lietuvos ypatingojo archyvo saugomų skaitmeninių vaizdų archyvas

Lietuvos ypatingasis archyvas atvėrė interneto svetainę „Lietuvos ypatingojo archyvo saugomų skaitmeninių vaizdų archyvas“ (E-vaizdų archyvas), kurioje skelbiamos suskaitmenintos Lietuvos SSR valstybės saugumo komiteto (KGB), Lietuvos komunistų partijos (LKP), Lietuvos SSR vidaus reikalų ministerijos (MVD) ir kituose fonduose saugomos nuotraukos, KGB konfiskuotų ar slapta darytų vaizdo įrašų, kino ir garso dokumentų aprašymai. Taip pat skelbiamos suskaitmenintos Lietuvos partizanų dokumentų kolekcijoje ir kituose fonduose saugomos Lietuvos laisvės kovotojų nuotraukos, atvirukai, pasižymėjimo ženklai ir kita atributika.

Svetainė sukurta įgyvendinant Lietuvos kultūros tarybos iš dalies finansuotą projektą „Svetainės „Lietuvos ypatingojo archyvo saugomų vaizdų elektroninis archyvas“ sukūrimas“.

Lietuvos ypatingojo archyvo saugomose sovietinio saugumo sudarytose baudžiamosiose ir tremties bylose yra daug įvairios tematikos nuotraukų, konfiskuotų atliekant kratas ir prie bylų pridėtų kaip daiktiniai „kaltės“ įrodymai. Seniausios nuotraukos darytos XX a. pradžioje, o dauguma jų – iš tarpukario ar pokario metų. KGB operatyvinių darbuotojų 1945–1990 m. slapta fotografuotuose kadruose užfiksuoti sekami asmenys, nesankcionuotų antisovietinių mitingų ir demonstracijų dalyviai, neformalių jaunimo grupių atstovai, įvairių konfesijų dvasininkai, religinės apeigos, į Lietuvą atvykę užsieniečiai bei kiti KGB akiratyje atsidūrę įvykiai. Nuotraukose yra užfiksuoti žymiausi sovietmečio įvykiai: 1972 m. Kauno pavasaris, Lietuvos laisvės lygos mitingas 1987 m. rugpjūčio 23 d. Vilniuje prie A. Mickevičiaus paminklo, vadinamasis Bananų balius 1988 m. rugsėjo 28 d. Vilniuje Katedros aikštėje ir kt. Slapti KGB kadrai neretai yra vienintelė ikonografinė svarbius Lietuvos įvykius iliustruojanti medžiaga.

Be gausios fotografijų kolekcijos, Lietuvos ypatingasis archyvas taip pat saugo gausią kolekciją kino, vaizdo, magnetinių juostų ir kasečių, kuriose yra užfiksuoti KGB slapta filmuoti vaizdai bei garso įrašai. Šių vaizdo ir garso dokumentų aprašymai bus skelbiami sukurtoje svetainėje.

Suskaitmenintų nuotraukų ar vaizdo, kino ar garso dokumentų aprašymų paieška svetainėje atliekama pagal dokumento pavadinime ar anotacijoje esančias datas, skaičius, žodžius arba žodžio dalį. Svetainės lankytojai gali rašyti komentarus, pastabas, pateikti juos dominančius klausimus, patikusiais dokumentais pasidalyti Facebook socialiniame tinkle.

Svetainės adresas http://lyavaizdai.archyvai.lt/

Lietuvos ypatingojo archyvo informacija

Atnaujinta: 2020-12-30