3 virtualios parodos, skirtos Lietuvos gyventojų tremčiai atminti

Šiais metais sukanka 80 metų, kai 1941 m. birželio 14 d. sovietinis režimas pradėjo masinius Lietuvos gyventojų trėmimus į Sibirą. Minint „juodojo birželio“ metines kviečiame apie šį tragišką šalies istorijos įvykį daugiau sužinoti muziejų ir archyvų parengtose virtualiose parodose.

  1. „Juodasis birželis: Lietuvos gyventojų trėmimas 1941 m. birželio 14–18 d.ׅ“ Lietuvos ypatingojo archyvo parodoje pristatoma trėmimo operacijos eiga, pasakojamas tragiškas suimtų, į kalėjimus, lagerius ir tremtį išsiųstų Lietuvos žmonių likimas. Parodoje skelbiami dokumentai ir nuotraukos saugomos Lietuvos ypatingajame archyve, Lietuvos centriniame valstybės archyve, Okupacijų ir laisvės kovų muziejuje.
  2. „Gyvasis tremties liudijimas Lietuvos liaudies buities muziejuje“. Virtualioje parodoje pasakojama tremtinės, ilgametės Lietuvos liaudies buities muziejaus darbuotojos Irenos Saulutės Valaitytės-Špakauskienės istorija. 1941 m., būdama 12 metų, kartu su šeima ji buvo ištremta į Altajaus kraštą. Į Lietuvą iš tremties Irena Saulutė nelegaliai grįžo 1947 m. Paroda atspindi ne tik vaikystės Sibire patirtis, bet ir slapstymosi okupuotoje Lietuvoje, ekspedicijos į tremties vietas prie Laptevų jūros, Tremties ekspozicijos Lietuvos liaudies buities muziejuje kūrimo istoriją. Parodoje skelbiamos nuotraukos iš asmeninio Irenos Saulutės Valaitytės-Špakauskienės archyvo.
  3. „Tremties išgyvenimai“. Šilalės Vlado Statkevičiaus muziejaus virtuali paroda išsamiai supažindina su Lietuvos gyventojų trėmimo istorija. Parodoje pristatomos pagrindinės tremties vietos – Tomsko, Sverdlovsko, Permės, Irkutsko sritys, Krasnojarsko, Chabarovsko, Jakutijos ASSR, Tadžikistano respublika – tremtinių gyvenimo sąlygos, tremčių ir mirčių statistika. Parodoje skelbiamos muziejaus fotografijos iš įvairių Sibiro tremties vietų.

Iliustracija: Nuotraukos fragmentas. Nežinomas fotografas. Pavasarinė ganiava. Bolšoj Kosulio kaimas. Krasnojarsko kraštas. © Šilalės Vlado Statkevičiaus muziejus

Atnaujinta: 2021-06-14