Albrechtui Diureriui – 550!

1471 m. gegužės 21 d. gimęs vokiečių tapytojas, grafikas, meno teoretikas Albrechtas Diureris (Albrecht Dürer, 1471–1528) yra laikomas iškiliausiu Vokietijos renesanso dailininku. 550-osioms dailininko gimimo metinėms paminėti Albertinos muziejus Vienoje parengė virtualią parodą „Google Arts & Culture” platformoje. Albrechto Diurerio grafikos darbų galima pamatyti ir Lietuvos nacionalinio dailės muziejaus skaitmeninėje kolekcijoje.
 
Albrechtas Diureris gimė Niurnberge, viename stipriausių XV–XVI a. Europos meno ir ekonomikos centrų ir viename pirmųjų Reformacijos principus oficialiai priėmusių miestų. Mokęsis savo tėvo auksakalio dirbtuvėje ir pas tapytoją, spaustuvininką Michaelį Wolgemutą, Diureris įvaldė tapybos bei grafikos technikas.
 
Dailininko kūrybą įtakojo kelionės į Italiją, ten matyti italų renesanso kūriniai ir kultūros paveldas, skaityti teoriniai tekstai. Diureris parašė keturias knygas apie žmogaus propocijas taip pat geometrijos teorijos vadovėlį studentams. Gamtos mokslus, matematiką ir religiją studijavęs dailininkas bendravo su įtakingiausiais to meto Europos mokslininkais ir teologais (tarp jų ir Erazmu Roterdamiečiu) bei tapo Šventosios Romos Imperijos imperatorių Maksimiliano I ir jo įpėdinio Čarlzo V rūmų dailininku.
 
Ankstyvosios kūrybos laikotarpiu nutapyti, savirefleksija stebinantys Diurerio autoportetai šiandien yra atpažįstami visame pasaulyje. Vis dėlto didžiausią įtaką meno istorijai turėjo Diurerio vario ir medžio raižiniai: jo išplėtota technika, turinys ir forma revoliucionavo ir pakylėjo grafiką iki nepriklausomos dailės šakos.
 
Diurerio kūrybinį palikimą sudaro apie 100 paveikslų, 300 grafikos darbų ir beveik 1000 piešinių.
 
Žymiausių Albrechto Diurerio piešinių kolekcija, kurią sudaro apie 140 darbų, yra saugoma Albertinos muziejuje Vienoje. „Google Arts & Culture” platformoje galite pamatyti muziejaus parengtą virtualią parodą, išsamiai pristatančią dailininko kūrybos raidos kelią.
 
Apie 10 Albrechto Diurerio grafikos darbų yra saugoma ir Lietuvos nacionalinio dailės muziejaus kolekcijoje. Juos galima pamatyti LIMIS portale.
 

Atnaujinta: 2021-05-21