Atnaujinta virtuali paroda „Sausio 13-oji ir Nacionalinė biblioteka“

Minint Lietuvos laisvės gynimo 30-metį Lietuvos nacionalinė Martyno Mažvydo biblioteka kviečia aplankyti atnaujintą virtualią parodą „Sausio 13-oji ir Nacionalinė biblioteka“, kurioje pristatomos fotografo Rolando Ginaičio, tuo metu dirbusio Nacionalinėje bibliotekoje, nuotraukos, pateikiami autentiški bibliotekos darbuotojų prisiminimai ir išgyvenimai. 

Nacionalinės bibliotekos pranešime rašoma:

„1991 m. sausį Nacionalinė biblioteka atsidūrė pačiame įvykių centre. Vis didėjant grėsmei, bibliotekoje greitai buvo įkurta laikinoji ligoninė, medikų komandos buvo pasiruošusios prireikus padėti sužeistiesiems. Ant bibliotekos pastato kolonų suplevėsavo raudonas kryžius baltame fone. Bibliotekos patalpose įsikūrę savanoriai, šauliai budėjo prie strategiškai svarbių langų, išeinančių į Seimo pusę. Bibliotekos durys buvo atviros sušalusiems ir pavargusiems žmonėms, norintiems sušilti prie arbatos puodelio. Nacionalinės bibliotekos darbuotojai natūraliai įsitraukė į laisvės gynėjų gretas.

Šia paroda norime priminti, kad žmonės, kurie dalyvavo Sausio 13-osios įvykiuose, gyvena šalia – tai mūsų seneliai, tėvai, artimieji. Jų prisiminimai visada bus gyvi ir liudys net už ginklą stipresnę pasiryžimo dvasią, nes kiekvienos tautos stiprybė – jos istorinė atmintis.

Parodoje eksponuojamos aktyviai įvykius prie parlamento fiksavusio tuomečio Nacionalinės bibliotekos darbuotojo, fotografo Rolando Ginaičio nuotraukos, pateikiami autentiški Nacionalinės bibliotekos darbuotojų prisiminimai ir išgyvenimai. Taip pat pristatomi partnerių ir kolegų mums skirti palaikymo ženklai – telegramos, po šių tragiškų įvykių atsiųstos iš kitų šalių bibliotekų ir kultūros įstaigų.

Paroda parengta virtualios parodos, kurią 2011 m. rengė Nacionalinės bibliotekos darbuotoja, Sausio 13-oios įvykių dalyvė Janina Stankevičienė, pagrindu.

„Sausio 13-osios naktis liko šviesesnė už dieną, bent jau tiems, kurie tada budėjo ir veikė, kurie bėgo ne tolyn nuo mirties pavojaus, o artyn prie jo…“ (Vytautas Landsbergis)

Virtualią parodą galite apžiūrėti čia ›

Iliustracija: Nacionalinė biblioteka – laikinoji ligoninė. Fot. Rolandas Ginaitis

Tekstas parengtas pagal viešai prieinamą Lietuvos nacionalinės Martyno Mažvydo bibliotekos informaciją

Atnaujinta: 2021-01-13