Europeana XX: pokyčių amžius suskaitmeninto kultūros paveldo kolekcijose

Europeanos portale paskelbta nauja tematinė kolekcija, pasakojanti XX amžiaus istorijas. Lenkų kino mokykla, stovyklavimas, Ispanijos pilietinis karas, oro uostai, Eurovizijos užkulisiai, medicinos herojai, keliavimas – tai tik maža dalis kolekcijoje pristatomų temų.

Kovo mėnesį pradėtas projektas praturtino Europeaną naujomis aukštos kokybės kolekcijomis, kuriose užfiksuota mūsų netolima praeitis. Internetinio puslapio beta versija toliau plėtojama ir bus pildoma naujomis galerijomis, virtualiomis parodomis, duomenimis ir istorijomis.

„Europeana XX“ – Europos Sąjungos finansuojamas Europeanos projektas, kuriuo siekiama per fotografijas, vaizdo įrašus, dailės kūrinius ir kitus dokumentus atskleisti XX a. socialinius, politinius ir ekonominius pokyčius.

2020 m. vasarį–2021 rugpjūtį vykdomo projekto metu taip pat kuriamas naujas aukštos kokybės turinys Europeanai, gerinama Europeanos kolekcijose jau prieinamo turinio metaduomenų kokybė, siekiant padidinti jo pasiekiamumą ir pakartotinį naudojimą. Vienas pagrindinių projekto tikslų – įgalinti naujus edukacinius naratyvus ir išteklius, tyrimus ir kūrybinius projektus.

Kviečiame susipažinti su trimis virtualiomis parodomis iš naujosios Europeanos kolekcijos.

Daniel Nikolaus Chodowiecki. Dailininkas ir jo šeima. ~ 1770. © Amsterdamo valstybinis muziejus

Šeimos reikalai: kaip XX a. pakeitė šeimyninį gyvenimą. Virtuali paroda pristato skirtingas šeimos koncepcijas ir diskursus, išryškina svarbiausius įvykius, kurie suformavo mūsų namus ir gyvenimo būdą.

K.W. Gullers. Kontoros darbuotojai per sveikatingumo pertraukėlę. XX a. 6–7 deš. © Šiaurės šalių muziejus

Gerovės revoliucija: kūno kultūra. Ištreniruotas kūnas, aštrus protas ir energijos gausa: kas to nenorėtų? Visiško pasitenkinimo būsena arba „gerovė”, kaip pradėta vadinti nuo XX a. 6 deš., per amžius buvo žmonių siekiamybė. Nuo XX a. pr. iki šių dienų ši ambicija padėjo sukurti bilijonų dolerių industriją, siūlančią paslaugas ir produktus savo sveikata besirūpinantiems vartotojams. Virtualioje parodoje pristatomos revoliucingos XX a. idėjos, skatinusios žmonių susidomėjimą kūno rengyba.

Klasės nuotrauka. ~ 1940. © Žydų istorijos muziejus

Praeities mokyklos. Šūsniai kreidos, mediniai suolai, spalvingi žemėlapiai ant sienų: šios vintažinės klasių nuotraukos primins, kaip atrodė mokyklos iki skaitmeninių lentų ir nuotolinio mokymosi.

„Europeana XX“ kolekcija: https://bit.ly/3qpxlWE

Atnaujinta: 2020-12-04