Europeanos strategija 2020–2025: įgalinti skaitmeninę transformaciją

Europeanos strategija 2020–2025 suformulavo pagrindinę Europeanos užduotį: remti Europos kultūros paveldo sektoriaus skaitmeninę transformaciją.

„Covid-19 krizė parodė, kaip piliečiai yra prisirišę prie savo kultūros paveldo ir kaip svarbu šį paveldą padaryti prieinamą internetu. Šiais pagreitintos skaitmeninės transformacijos laikais, Europeana, būdama Europos Sąjungos skatmeninė kultūrinė iniciatyva-flagmanė, turi atlikti pagrindinį vaidmenį vedant paveldo sektorių į skaitmeninį amžių”, teigia Rehana Schwinninger-Ladak, Interaktyvių technologijų, skaitmenos kultūrai ir švietimui padalinio prie Europos Komisijos vadovė.

Poreikis priimti, remti ir visapusiškai užsiimti skaitmenine Europos kultūros paveldo sektoriaus transformacija tapo kaip niekada aiškus, pradėjus jausti Covid-19 pandemijos mastą ir poveikį. Šios strategijos vizija skaitmeniškai sustiprintas kultūros paveldo sektorius, užimantis savo vietą visuomenės šerdyje – yra svarbesnis nei kada nors anksčiau.

Susitelkimas ties skaitmenine transformacija

„Geros skaitmeninės praktikos yra raktas į daugybę puikių dalykų kultūros paveldo institucijoms”, – teigia Harris Verwayen, Europeana Foundation vykdomasis direktorius. „Skaitmeninė transformacija nėra vien apie tai, kaip veikia kultūros paveldo institucijos. Tai susiję ir su jų mąstymo būdu. Tai nėra vien apie technologijas ir turtus. Tai yra apie žmones ir įgūdžius. Nors mes toliau kursime tai, kuo garsėja Europeana, pavyzdžiui, kolekcijų interneto svetainę, bet ateinančiais metais daugiau pabrėšime paramą sektoriui iš vidaus, pavyzdžiui, vystant gebą kuriančias gaires, kurios padėtų sektoriaus profesionalams tobulėti. Manome, kad skaitmenos sustiprintas kultūros paveldo sektorius gali prisidėti prie Europos stiprinimo kultūra. Europeanos vaidmuo čia yra įgalinti skaitmeninį pokytį kultūros paveldo sektoriuje.”

Pagal naują Europeanos strategiją, visos kultūros paveldo institucijos sulauks paramos savo skaitmeninėje transformacijoje, nesvarbu, kuriame kelio etape jos būtų. Institucijos sulauks paramos kuriant geros kokybės skaitmeninį turinį standartizuotais formatais, kuris jas taip pat įgalins dalintis, tyrinėti ir panaudoti savo kolekcijas tokiais būdais, kurie atlieka institucijų XXI amžiaus misijas.

Trys prioritetai

Nauja Europeanos strategija turi tris prioritetus, kurių kiekvienas yra paremtas pagrindinių tikslų rinkiniu. Štai trumpas jų apibendrinimas:

1. Sustiprinti infrastruktūrą – Europeana Initiative investuos į inovacijų veiklą, kuri palaiko su moderniausiomis technologijomis suderintą infrastruktūrą.

2. Pagerinti duomenų koybę – Europeana Initiative investuos išteklius į veiklas, susijusias su metaduomenų ir turinio gerinimu. Metaduomenų įrašų turtinimui ji pasitelks naujas technologijas, tokias kaip mašinų mokymosi algoritmai.

3. Kurti pajėgumą – Europeana Initiative rems institucijų skaitmeninę transformaciją. Ji pristatys skaitmenizavimo, standardų pritaikymo pridėtinę vertę ir svarbą, geriausias praktikas ir bendrus sprendimus.

Su Europeanos strategija 2020–2025 galite susipažinti čia.

Tekstas parengtas pagal viešai prieinamą pro.europeana.eu informaciją

Atnaujinta: 2020-06-12