Kviečia prisidėti prie pramoninio paveldo populiarinimo kampanijos

2017 m. gruodžio 8 d. Milane Europos Komisija oficialiai paskelbė Europos kultūros paveldo metų (2018) pradžią ir pradėjo šventinius renginius.

Savo ruožtu Europos pramoninio ir techninio paveldo asociacijų federacija (EFAITH, angl. European Federation of Associations of Industrial and Technical Heritage) rengiasi paminėti šiuos metus specialia kampanija, skirta išryškinti pramoninį paveldą. Kampanijos metu bus skelbiami teminiai mėnesiai. Išskiriant vis kitą temą bus siekiama aktualinti pramoninį paveldą, sudominti ir įtraukti žmones į įvairias organizuojamas veiklas.

Numatomos temos:

  • kovas: energija ir galia, nuo malūnų iki atomo (garo savaitgalis kovo 17–18 d.);
  • balandis: kalnakasyba, karjerų eksploatavimas, metalų gavyba ir gamyba;
  • gegužė: gamyklų kaminai;
  • birželis: pramonės miestai, nuo darbininkų apgyvendinimo iki komunalinių paslaugų, tokių kaip vandens tiekimas ir kanalizacija;
  • liepa ir rugpjūtis: transportas ir kelionės sausuma, vandeniu ir oru;
  • spalis: naujam gyvenimui prikelti pramonės pastatai ir jų pritaikymas.

Svarbiausias vaidmuo šioje akcijoje numatytas pramoninį paveldą saugančioms, puoselėjančioms ir populiarinančioms asociacijoms, institucijoms ir savanoriams visose Europos Sąjungos šalyse. Būtent jie yra kviečiami aktyviai prisidėti prie kampanijos ir, organizuojat įvairius renginius (atvirų durų dienas, ekskursijas, konferencijas, kūrybines dirbtuves, parodas, tarp jų ir virtualias, hepeningus ir kitus) pagal mėnesių temas, atkreipti visuomenės dėmesį į savo pramoninį paveldą.

EFAITH primena, kad šiems renginiams galima gauti oficialų Europos kultūros paveldo metų renginio statusą. Įprasta tvarka vienoje šalyje ar regione vykstantiems renginiams tokį statusą suteikia nacionalinis koordinatorius (Lietuvos atveju – Kultūros ministerija). Tačiau kiekvienas pramoninio paveldo kampanijos tematinis mėnuo pats savaime yra laikytinas tarpvalstybiniu projektu, todėl EFAITH yra įgaliota suteikti oficialų statusą tiems renginiams, kurie atitinka konkretaus mėnesio teminio mėnesio temą.

Daugiau informacijos apie kampaniją ir kreipimosi formą dėl oficialaus Europos kultūros paveldo metų renginio statuso suteikimo rasite čia: http://www.industrialheritage.eu/EYCH2018-theme-months (anglų kalba).

Parengė Donatas Snarskis

 

 

Atnaujinta: 2018-01-05