Nacionalinė biblioteka projekte „Bendra „Europeanos“ kultūra“: 124 600 objektų Europos skaitmeninei bibliotekai

2019 metais Lietuvos nacionalinė Martyno Mažvydo biblioteka kartu su kitomis 24 kultūros paveldo institucijomis iš visos Europos prisijungė prie projekto „Bendra „Europeanos“ kultūra“ (angl. Europeana Common Culture). Pagrindinis šio projekto tikslas – įtraukti kuo daugiau kultūros paveldo institucijų į „Europeanos“, kuri vienija bibliotekas, archyvus ir muziejus, veiklą, užtikrinti kultūros paveldo atvėrimą vartotojams ir suteikti pakartotinio panaudojimo galimybes.

Pradėjus įgyvendinti projektą Lietuvos suskaitmeninto paveldo portale epaveldas.lt objektų, atitinkančių naujausius reikalavimus, beveik nebuvo, visi objektai turėjo griežčiausią licenciją InC, kuri leidžia tik susipažinti (skaityti, žiūrėti, klausyti, analizuoti). Kitiems veiksmams buvo būtinas teisių turėtojo leidimas. Šiandien situacija visai kitokia. Įgyvendinant projektą net 79,23 proc. skaitmenintų objektų buvo pagerinta metaduomenų kokybė ir suteiktos atviresnės licencijos, kurios užtikrina pakartotinio panaudojimo galimybes. 57 proc. suskaitmenintų objektų buvo pagerinta vaizdo kokybė. Bendras objektų skaičius, pateiktas į „Europeanos“ portalą iš epaveldas.lt svetainės, – 124 600 vienetų.

Be to, Nacionalinė biblioteka, būdama „Europeanos“ agregatorius, pradėjo skaitmeninių objektų turinio ir metaduomenų gerinimo procesą, kuris vartotojams palengvins paiešką „Europeanos“ platformoje, suteiks daugiau informacijos apie suskaitmenintus objektus, leis lengviau ją apdoroti. Projekto komanda kartu su Nacionalinės bibliotekos Informacijos išteklių departamento Skaitmeninimo skyriumi suskaitmenintus vaizdus, kurių kokybė neatitiko naujų reikalavimų, pakeitė, buvo peržiūrėta ir įvertinta iš naujo, kas nepažeidžia autorių teisių, todėl jau suskaitmenintiems ir naujai skaitmenintiems objektams suteiktos atviresnės licencijos, kurios suteikia galimybę plačiau naudoti suskaitmenintus vaizdus.

Apie „Europeaną“

Tai tūkstančius bibliotekų, archyvų ir muziejų vienijanti organizacija, kuri siekia pasidalyti kultūros paveldu ugdymo, tyrimų ar tiesiog pasigėrėjimo tikslais. „Europeanos“ internetinė platforma suteikia prieigą prie daugiau kaip 50 milijonų skaitmenintų  kūrinių: knygų, muzikos, meno dirbinių ir kitų objektų.

Projekto finansavimo šaltinis: Europos Komisija, Connecting Europe Facility 2014–2020, Telecom Calls for Proposals 2018.

Lietuvos nacionalinės Martyno Mažvydo bibliotekos informacija

Atnaujinta: 2021-01-25