„Pasakos plokštelėse“ – nauja virtuali paroda portale epaveldas.lt

Lietuvos nacionalinė Martyno Mažvydo biblioteka kaupia ir saugo ne tik rašytinius, bet ir garsinius dokumentus. Vieni jų – XX a. septintajame dešimtmetyje Vilniaus plokštelių studijoje įrašyti garso įrašai, skirti mažųjų auditorijai. Tai lietuvių liaudies pasakos ir jų įkvėpti eiliuoti arba proziniai lietuvių ir užsienio rašytojų kūriniai vaikams. Virtualioje parodoje eksponuojamos 23 suskaitmenintos plokštelės, kuriose įrašyta Charleso Perrault, Astridos Lindgren, Alano Alexanderio Milno, Vinco Pietario, Petro Cvirkos, Kosto Kubilinsko, Vytės Nemunėlio, Stasės Vanagaitės-Petersonienės, Birutės Pūkelevičiūtės ir kitų rašytojų kūryba ir lietuvių liaudies pasakos.

Šešiuose virtualios parodos skyriuose „Pasakos: trumpa įžanga“, „Pasakų sekėjai“, „Literatūrinės pasakos“, „Liaudies pasakos“, „Eiliuotos pasakos“ ir „Plokštelių viršeliai ir jų dailininkai“ parodos lankytojai galės pasiklausyti jau legendinių tapusių garso įrašų, kurių klausydama išaugo ne viena karta. Įžanginiame skyriuje trumpai pristatoma plokštelių įrašymo istorija, aptariama šio literatūros žanro nauda vaikui orientuotis aplinkiniame pasaulyje, jo vystymuisi ir gerai emocinei savijautai. „Liaudies pasakose“, „Literatūrinėse pasakose“ ir „Eiliuotose pasakose“ pateikiami įdomūs su pasakų kūrimu, užrašymu ar įskaitymu susiję faktai; pristatomos populiarios kiekvieno iš šių stilių pasakos.

Pasakas įskaitė garsūs Lietuvos aktoriai Kristina Kazlauskaitė, Eugenija Jankutė, Regina Paliukaitytė, Agnė Gregorauskaitė, Vladas Bagdonas, Rimantas Bagdzevičius, Viktoras Valašinas, Jonas Kavaliauskas, Otonas Laniauskas. Pasakų sekėjams, pasakų įrašymo ar atlikimo specifikai skirtas penktas skyrius „Pasakų sekėjai“. Parodoje eksponuojami ne tik garso įrašai, bet ir jų viršeliai. Viršelių kūrėjai, jų apipavidalinimas, vizualinės raiškos priemonėmis perteikiamos žinutės pristatomos paskutiniame skyriuje – „Plokštelių viršeliai ir jų dailininkai“. 

Paroda eksponuojama portale epaveldas.lt. Ją parengė Nacionalinės bibliotekos Vaikų ir jaunimo literatūros departamento Tyrimų ir sklaidos skyriaus vyriausioji bibliografė Roma Kišūnaitė ir Paslaugų departamento Muzikos ir vizualiųjų menų skyriaus vyriausioji bibliografė Aušra Marčiulaitytė.

Parodą galite peržiūrėti čia. Linkime malonių įspūdžių!

Lietuvos nacionalinės Martyno Mažvydo bibliotekos informacija

Atnaujinta: 2022-11-03