Tarptautinės muziejų dienos proga – laimę ir viltį nešantys eksponatai

Gegužės 18-ąją švenčiama Tarptautinė muziejų diena jau antrus metus vyksta be masinių renginių. Lietuvos muziejų asociacija (LMA) kartu su Tarptautinės muziejų tarybos Lietuvos skyriumi (ICOM-LT) parengė virtualaus nacionalinio projekto „Lietuvos muziejų fenomenai“ tęsinį – 60 naujų vaizdo siužetų. Šių metų tema „Eksponatas – nešantis laimę ir viltį“ muziejininkai pristatė tai, kas įvairiais istoriniais laikotarpiais buvo, yra ir gali būti vilties, laimės ir optimizmo šaltinis. Sukurti vaizdo siužetai pristatomi „YouTube“ paskyroje „Lietuvos muziejų fenomenai“.

Lietuvos muziejų asociacijos pranešime rašoma:

„Projekto veiklos prasidėjo tuo metu, kai visuomenėje, šiapus ir anapus uždarytų muziejų durų, augo įtampa ir nerimas. Prisiimdami atsakingą poziciją, dėl visuomenės emocinės būsenos, muziejai aktyviai ieškojo vilties šaltinio savo kolekcijose. Projekto ikona pasirinktas menininko M. K. Čiurlionio 1903 m. sukurtas darbas „Kompozicija“ (iš Nacionalinio M.K. Čiurlionio dailės muziejaus rinkinių). Pasak pianisto, tyrinėtojo, euritmisto prof. Johanneso Greinerio (Šveicarija), šis paveikslas, galėtų būti ikona ar netgi etalonu dar šimtmečiams į priekį. Jame pavaizduota tai, kuo mūsų pasaulis serga ir, kas jį galėtų išgelbėti.

Šiemet į nacionalinį projektą susibūrė beveik 60 Lietuvos nacionalinių, respublikinių, savivaldybių ir kt. muziejų, susijungusių į vieningą visą šalį apimantį kultūrinį-kūrybinį tinklą.

„Muziejai dar kartą parodė, kad yra pokyčių ir pasitikėjimo tarpininkai, pasaulį ištikusios pandemijos metu, visuomenei dovanojantys optimizmą ir viltį. Esame dėkingi, kad į šią iniciatyvą įsijungė dauguma Lietuvos muziejų“, – kolegų kuriama sinergija džiaugiasi ir su Tarptautine muziejų diena sveikina LMA vadovas-valdybos pirmininkas Raimundas Balza.

„ICOM paskelbta 2021 metų tema MUZIEJŲ ATEITIS: SUGRĮŽTI IR ATSINAUJINTI susieta su VILTIMI: sugrįžti patobulėjus ir išgirsti išsiilgtą lankytojų šurmulį muziejų erdvėse. Karantino sąlygotas užsidarymas muziejams leido permastyti, revizuoti ir atrasti unikalias veiklos kryptis, o, pandeminei situacijai gerėjant, pasiūlyti lankytojams naujas formas, papildytą turinį, patrauklias edukacines programas. „Muziejų fenomenų“ iniciatyva, giliau ir plačiau išryškinanti pavienius eksponatus ir jų stiprų rezonuojantį turinį, neabejotinai prisideda prie naujo muziejų įvaizdžio. Muziejai labai aiškiai skelbia – esame moderni istorinės atminties ir naujų potyrių vieta“, – sako ICOM-Lietuva pirmininkė dr. Sigita Bagužaitė-Talačkienė.

Muziejų svarbą iliustruoja iškalbinga statistika: 106 Lietuvos muziejuose 2020 m. darbavosi 1 446 muziejininkai, bendras darbuotojų skaičius – 3 364. Per 2020 m. sulaukta 2 837 798 lankytojų, muziejai surengė 15 413 edukacinių užsiėmimų (juose apsilankė 251 943 dalyviai), 1508 parodas (iš jų net 67 – tarptautinės).”

Projektą iš dalies finansuoja Lietuvos kultūros taryba

Projekto partneris – Tarptautinės muziejų tarybos Lietuvos skyrius

LMA projekto veiklą „Lietuvos muziejų fenomenai“ iš dalies finansuoja Lietuvos kultūros taryba. Veiklą koordinuoja LMA Rinkinių apskaitos, apsaugos ir saugojimo sekcija. Partneris – Tarptautinės muziejų tarybos (ICOM) Lietuvos skyrius.

Iliustracija: K. Čiurlionio 1903 m. sukurtas darbas „Kompozicija“ iš Nacionalinio M.K. Čiurlionio dailės muziejaus rinkinių.

Tekstas parengtas pagal viešai prieinamą Lietuvos muziejų asociacijos informaciją

 

Atnaujinta: 2021-05-18