Velykos su muziejais: 4 velykinės virtualios parodos

Nacionaliniai muziejai šventinę nuotaiką kursto virtualiai – kviečia prisiminti ilgaamžes Velykų tradicijas ir atrasti margučių marginimo džiaugsmą. Pristatome 4 virtualias parodas, kurios įkvėps išbandyti įvairias tradicines kiaušinių marginimo technikas ir kūrybiškai atšvęsti Velykas.
 
 
1. Velykiniai margučiai iš Lietuvos nacionalinio muziejaus fondų. Lietuvos nacionaliniame muziejuje saugoma margučių kolekcija (per 4000) yra gausiausia Lietuvoje. Šioje virtualioje parodoje pristatomi seniausi XX amžiaus pradžios margučiai, perimti iš Jono Basanavičiaus įsteigtos Lietuvių mokslo draugijos (1907–1940) rinkinio, ir vėlesni, įsigyti važiuojant į ekspedicijas, aplankant prieš Velykas žinomus margučių margintojus ar rengiant paprotinio meno parodas. Dalis jų surinkta Pietryčių Lietuvos regiono apylinkėse, daugiausia – iš Alytaus, Kauno, Prienų, Trakų rajonų, Vilniaus krašto. Ant kai kurių margučių įrėžti skaičiai, vietovardžiai ar žodžiai parodo vietą, marginimo datą ar palinkėjimą. Nemažai parapijiečių dovanotų margučių Lietuvių mokslo draugijai yra perdavę kunigai Kazys Anglickas, Alfonsas Petrulis ir Kazimieras Prapuolenis.
 
2. Verbų sekmadienis Marijos Znamerovskos-Priuferovos nuotraukose. Verbų sekmadienis, tradiciškai švenčiamas likus savaitei iki Velykų, Vilniuje turi senas tradicijas. Būtent šis Lietuvos miestas didžiuojasi išskirtinėmis, tik šiam kraštui būdingomis verbomis, kurios ir vadinamos Vilniaus verbomis. Šios, surištos iš džiovintų, dažytų ar natūralių spalvotų augalų, akį traukia margaspalviais raštais ir prilygsta meno kūriniams. Virtuali paroda supažindina su Lietuvos nacionaliniame muziejuje saugomomis etnologijos profesorės, muziejininkės Marijos Znamerovskos-Priuferovos (Maria Znamierowska-Prüfferowa, 1898–1990) nuotraukomis, kuriose įamžinti Verbų sekmadienio vaizdai tarpukario Vilniuje: 1929-ieji metai – Pilies ir Šv. Jono gatvių sankirta prie Šv. Jonų bažnyčios, Šv. Onos bažnyčios kiemas; 1930–1932-ieji metai – Vilniaus katedros aikštė.
 
3. Marcelijaus Martinaičio margučiai. Marcelijus Martinaitis (1936–2013) yra vienas žymiausių šiuolaikinių lietuvių poetų, eseistas, dramaturgas, vertėjas, pedagogas, visuomenės veikėjas, aktyviai dalyvavęs Lietuvos išsivadavimo Sąjūdyje. Virtualioje parodoje pateikiama dar viena poeto meninės raiškos sritis – velykiniai margučiai. Jis išskutinėjo apie du tūkstančius šių savo kūrinėlių, kurie išsiskiria ypatingu grožiu ir subtilumu. Juos puošiantys ornamentai yra sudaryti iš visai paprastų elementų – tik iš tiesių ir lenktų brūkšnelių, bet stebina nesuskaičiuojamai įvairiomis jų kombinacijomis, deriniais. Jie sukuria giliausią simbolinę prasmę turinčias ir kartu itin dekoratyvias bei išraiškingas figūras. Poeto našlė dailėtyrininkė dr. Gražina Marija Martinaitienė Lietuvos nacionaliniam dailės muziejui padovanojo 260-ies margučių kolekciją. LIMIS portale sukurtoje virtualioje parodoje eksponuojama šios kolekcijos dalis.
 
4. Velykiniai margučiai iš Lietuvos nacionalinio dailės muziejaus kolekcijos. Virtualioje parodoje rasite daugiau nei pusantro šimto margučių. Didžiąją jų dalį sudaro tautodailininkės, poetės Vandos Giedrytės kūriniai. Autorė margučius margina nuo 7 dešimtmečio (jų yra išmarginusi kelis tūkstančius). Iš V. Giedrytės kūrinių galite pasisemti įkvėpimo išbandyti mišrią techniką (vašką, skutinėjimą, daugkartinį mirkymą dažuose) ir pasigrožėti subtiliomis spalvomis bei kruopščiu atlikimu.

Atnaujinta: 2021-04-02