Vilniaus Gaono ir Lietuvos žydų istorijos metais žydų tautos tragediją liudija Kauno 9 forto muziejus

2020 m. minime didžiojo Lietuvos rabino, litvakų misnagdų religinės minties lyderio, iškiliausio litvakų kultūros atstovo Vilniaus Gaono Elijo ben Saliamono Zalmano 300-ąsias gimimo metines. Rengiantis šiam jubiliejui Lietuvos Respublikos Seimas 2020-uosius paskelbė Vilniaus Gaono ir Lietuvos žydų istorijos metais.

Tragišką žydų tautos istoriją liudija Kauno IX forto muziejuje sukaupti ir saugomi dokumentai, liudininkų prisiminimai, kiti eksponatai, taip pat ir muziejaus simboliu tapęs šio muziejaus prieigose į viršų šaunantis  skulptoriaus Alfonso Vincento Ambraziūno, architektų Vytauto Vieliaus ir Gedimino Baravyko sukurtas memorialinis kompleksas, kuriuo įamžintas nacizmo aukų atminimas.

Kauno IX forto muziejaus interneto svetainės https://www.9fortomuziejus.lt/ puslapyje „Masinių žudynių vieta“ https://www.9fortomuziejus.lt/istorija/masiniu-zudyniu-vieta/ rašoma:

„1941 m. birželio 22 d. prasidėjus Sovietų Sąjungos ir Vokietijos karui, jau birželio 25 d. pastarosios kariuomenė kontroliavo Kauną. Tą pačią dieną į miestą atvyko vokiečių saugumo policijos ir SD (Sicherheitsdienst, Saugumo tarnyba) operatyvinės grupės A vadas Francas Valteris Štalekeris (Franz Walter Stahlecker), kuris organizavo žydų ir komunistų naikinimo akcijas. Žydų tautos atstovai buvo žudomi įvairiose Kauno vietose, taip pat ir fortuose. IX forte žmonės masiškai buvo naikinami nuo 1941 m. spalio mėnesio iki pat Sovietų Sąjungos Raudonosios armijos okupacijos 1944 m. rugpjūtį. Ypatingai žudynių gausa išsiskyrė 1941 m. spalio mėnuo: spalio 4 d. nužudyti 1845, spalio 29 d. – 9200 žydų. Niekada Lietuvos žemėje per tokį trumpą laiką dar nebuvo sunaikinta tiek daug žmonių. Šių akcijų metu šaudyti ne tik vyrai, bet ir moterys, vaikai bei seneliai. Kartu su vietiniais gyventojais, Kauno IX forte buvo kalinami ir naikinami žmonės iš kitų Europos valstybių: Austrijos, Lenkijos, Prancūzijos, Sovietų Sąjungos, Vokietijos. Negalutiniais duomenimis, Antrojo pasaulinio karo metu IX forte nužudyta apie 50 000 žmonių.“

Susipažinti su šiuo muziejumi karantino laikotarpiu yra galimybė virtualiai. Kelionei po muziejaus teritoriją ir pagrindines ekspozicijas kviečia virtualus turas  https://www.9fortomuziejus.lt/virtualus-turas/.

Muziejaus interneto svetainėje veikia virtuali galerija. Yra galimybė pasižvalgyti po muziejaus teritoriją ir iš paukščio skrydžio https://www.9fortomuziejus.lt/galerijos/.

Nuotraukoje – skulptoriaus Alfonso Vincento Ambraziūno, architektų Vytauto Vieliaus ir Gedimino Baravyko sukurtas Kauno IX forto memorialinis kompleksas, kuriuo įamžintas nacizmo aukų atminimas.

Parengta pagal Kauno IX forto muziejaus informaciją

Atnaujinta: 2020-04-20