Virtuali paroda „Ne reklama, bet faktas“

Lietuvos nacionalinės Martyno Mažvydo bibliotekos virtualioje parodoje „Ne reklama, bet faktas“ pristatomi tarpukario spausdintos smulkiosios reklamos pavyzdžiai iš bibliotekos archyvų ir elektroninio paveldo portalo www.epaveldas.lt. Į žmonių troškimus ir vertybes nutaikytos reklamos suteikia galimybę patyrinėti visuomenės sociokultūrinį peizažą, palyginti tarpukario ir šiuolaikinę Lietuvos visuomenę.

Virtualią parodą sudaro keturios dalys: „Reklama spaudoje“, „Reklaminiai lapeliai ir reklaminiai leidiniai“, „Užsienio gamintojų reklama“ ir „Alytaus dailės mokyklos mokinių kūryba“. Parodos anotacijoje rašoma:

„Šiuolaikinė reklama, kaip ją šiandien suprantame, kaip ir visi modernūs dalykai į Lietuvą atkeliavo XIX–XX amžių sandūroje. Sakysite, per drąsu reklamą taip jauninti, juk įvairūs verslai reklamavosi ir anksčiau. Tačiau tai buvo labiau informaciniai skelbimai, informuojantys apie prekių ar paslaugų prieinamumą, o jų motyvacija buvo labai paprasta – pigu ir kokybiška. „Šiuolaikinė reklama prasidėjo tuomet, kai reklaminis pranešimas liovėsi būti spontanišku skelbimu ir tapo „sufabrikuota naujiena“ (Daniel Boorstin). XX amžiuje pirkėjui pasakyti, kad prekė yra geriausia ir veiksmingiausia nebepakako.

Vartojimo ideologija, paremta „konkurencingumo“, psichologijos ir socialinių tyrimų rezultatais, persikėlusi į masinės komunikacijos priemones, dabar yra ne tik įsitvirtinusi, bet ir kiaurai persmelkusi pačią tikrovę, kasdienybę, galima sakyti, mąstymą ir netgi svajojimą. Todėl tarpukario reklama šiandien atrodo gana naivi, paprasta, atvira. Tačiau kartu galinti šį tą įdomaus pasakyti ne tik apie pačios reklamos, bet ir apie jaunos valstybės formavimosi ypatumus, vartojimą ir vertybes, netgi sociokultūrinius įsitikinimus plačiąja prasme.“

Paroda yra Lietuvos kultūros tarybos remiamo projekto „Netikėtos kultūros atodangos“ dalis.

Nuoroda į parodą: https://parodos.lnb.lt/exhibits/show/ne-reklama-bet-faktas

Tekstas parengtas pagal viešai prieinamą Lietuvos nacionalinės Martyno Mažvydo bibliotekos informaciją

 

Atnaujinta: 2021-05-11