Internetinė senų knygų iliustracijų duombazė siūlo nemokamai atsisiųsti tūkstančius XIX–XX a. iliustracijų

Knygų iliustracijų aukso amžių priimta datuoti tarp 1880 m. ir XX a. pirmųjų dešimtmečių. Šiuo laikotarpiu kūrė tokie dailininkai kaip Johnas Tennielis, Beatrix Potter, Arthuras Rackhamas ir Aubrey Beardsley‘us.

Tačiau knygų iliustravimas kaip pagrindinė spaudos vizualinė kultūra įsivyravo keliais dešimtmečiais anksčiau. Vienas įtakingiausių ir produktyviausių knygų iliustratorių Gustave‘as Doré savo garsiausius darbus sukūrė XIX a. viduryje. Kiti prancūzų iliustratoriai, pvz., Alphonse‘as de Neuville’is ir Emile-Antoine‘as Bayardas, svarbų indėlį į iliustracijos meną įnešė XIX a. 7–8 deš., sukūrę iliustracijas Žiulio Verno romanui „Nepaprastosios kelionės“. Kol fotografijų reprodukavimas dar buvo retas ir brangus, knygų iliustracijos pasitarnaudavo kaip dokumentinės gamtos, architektūros, mados ir kt. reprezentacijos. XIX–XX a. pr. skaitytojai įprastai tikėdavosi, kad jų perkamos knygos bus gausiai ir kruopščiai iliustruotos.

Internetinės duombazės „Old Book Illustrations“ (liet. „Senų knygų iliustracijos“) lankytojai gali rinktis iš tūkstančių iliustracijų pagal dailininko vardą, šaltinį, sukūrimo datą, knygos pavadinimą, techniką, formatą, leidėją, temą ir kt. Svetainėje taip pat siūloma pasižvalgyti po įvairias iliustracijų kolekcijas: ornamentų, architektūros, žmonių, juokingų „nesąmonių“, atskirų dailininkų kūrybos ir kt.

„Old Book Illustrations“ pristatoma kaip mokslinis išteklius, siūlantis ir suskaitmenintą spaudos meno žodyną bei trumpus straipsnius apie žymiausius dailininkus, reikšmingus istorinius tekstus. Duombazės kūrėjai pažymi, kad pateikiamos suskaitmenintos iliustracijos yra restauruotos. Lankytojai, norintys pamatyti nekoreguotus vaizdus, gali tai padaryti paspaudę nuorodą „Raw Scan“, esančią virš kiekvienos iliustracijos.

„Old Book Illustrations“ suteikia galimybę atsisiųsti visų iliustracijų aukštos rezoliucijos vaizdus.

Senų knygų iliustracijų duombazę rasite čia.

Iliustracija – Johno Batteno XIX a. pab. iliustracija „Mokytojas ir mokinys“ anglų liaudies pasakų knygai.

Tekstas parengtas pagal viešai prieinamą svetainės „openculture.com“ informaciją

Atnaujinta: 2020-03-05