Išskirtinė Baltijos šalyse muziejų rinkinių saugykla

2019 m. gruodžio 11 d. Rygoje atidaryta Muziejų saugykla  išskirtinis pastatas, kuriame vienoje vietoje talpinami Latvijos nacionalinio istorijos, Latvijos nacionalinio dailės, Literatūros ir muzikos bei Rygos Kino muziejų rinkiniai. Planuojama, kad saugyklose bus saugomi, restauruojami ir eksponuojami iš viso daugiau nei 2 mln. eksponatų. Tai pirmas tokio tipo kompleksas Baltijos šalyse, tapsiantis didžiausiu Latvijos istorijos, meno, kultūros, muzikos bei kino sankaupa.

Kiekvienas muziejus turi atskiras, nuo kitų muziejų nepriklausomas patalpas: saugyklas, administracinius kabinetus, restauravimo dirbtuves, sandėlius, lankytojų patalpas. Komplekso centre muziejų darbuotojams ir lankytojams yra numatyta plati įėjimo salė su registratūra, parodų sale, skaitykla bei patalpomis, kurios skirtos renginiams, seminarams ir dirbtuvėms. Rinkinių saugumą saugyklose ir restauracijos patalpose užtikrina įrengta gaisro gesinimo dujomis sistema, kuri ištraukia deguonį iš patalpos. Rinkinių patalpos pritaikytos įvairių dydžių eksponatams su galimybe reguliuoti mikroklimatą atsižvelgiant į saugomų daiktų specifiką.

Praėjus beveik keturiems mėnesiams nuo atidarymo persikraustymo darbai įsibėgėja. Latvijos nacionalinis dailės muziejus perkėlė daugiau nei 5,8 tūkst. eksponatų, Literatūros ir muzikos muziejus jau pervežė rinkinius į naująją vietą, tačiau liko baigiamieji darbai: išpakavimas, sudėliojimas į lentynas bei sutikrinimas ar kiekvienas eksponatas padėtas teisingai. Savo dalį rinkinių taip pat yra perkėlę Rygos Kino muziejus bei Latvijos nacionalinis istorijos muziejus, kurio administraciją galima rasti naujuoju adresu.

Tikimasi, kad Muziejų saugyklų kompleksas ne tik padarys labiau prieinamus nematomus nacionalinių muziejų rinkinius, taip atskleidžiant pilną jų potencialą, bet taip pat suteiks galimybę padidinti rinkinių matomumą muziejuose bei geresnę prieiga tyrėjams, skaitmenintojams ir visuomenei. Neabejojama, kad šis unikalus projektas ilgalaikėje perspektyvoje darys įtaka visoms muziejaus sferoms.

Tekstą parengė Kauno regiono muziejų skaitmeninimo centro vyr. metodininkė Daina Zozaitė pagal Latvijos nacionalinio dailės muziejaus, Literatūros ir muzikos muziejaus bei www.diena.lv informaciją

Atnaujinta: 2020-04-17