Šventas Jurgis ant dviračio: dirbtinio intelekto pritaikymas Europos kultūros paveldo reikmėms

„Saint George on a Bike“ (liet. „Šventas Jurgis ant dviračio“) yra Europos Sąjungos finansuojamas projektas, kurį įgyvendina Barselonos Superskaičiavimų centras (Supercomputing Center (BSC)) kartu su Europeana fondu (Europeana Foundation). Projektu siekiama pagerinti su Europos kultūros paveldo vaizdais susietų atvirų metaduomenų kokybę ir kiekybę.

Šiame projekte pradėta taikyti natūralios kalbos apdorojimą ir giliojo mokymosi algoritmus kultūroje, simboliuose, istoriniame kontekste, siekiant automatiškai generuoti gausius metaduomenis šimtams tūkstančių vaizdų iš Europos kultūros paveldo saugyklų.

Išmokyti dirbtinį intelektą atpažinti kultūros paveldo kontekstus nėra taip paprasta, kaip išmokyti jį atpažinti nuotraukoje esančius skirtingus objektus. Projekto komanda siekia suderinti algoritmus taip, kad dirbtinis intelektas gebėtų „mąstyti“ kontekste ir pagal laiko parametrus.

„Mūsų vystomas dirbtinis intelektas gebės nustatyti, ar paveiksle šventas Jurgis yra vaizduojamas ant žirgo, ar ant dviračio,“ – teigia Maria Cristina Marinsecu,  Barselonos Superskaičiavimų centro vyresnioji tyrėja ir projekto koordinatorė. „Tai nėra taip lengva, kaip atrodo, nes formos yra panašios. Treniruojant dirbtinį intelektą įvairiuose kultūros paveldo elementuose, įtraukiant pirmąjį vaizduojamų objektų pasirodymą ir periodą, kuriame paveikslas buvo sukurtas, dirbtinio intelekto algoritmas padarytų išvadą, kad XVI a. švento Jurgio paveikslas logiškai turi vaizduoti žirgą, o ne dviratį.“

Projekto generuojamas metaduomenų praturtinimas pirmiausia bus išbandytas Europeanoje. Antoine‘as Isaacas, Europeana Foundation R&D vadovas, teigė: „Turimi dirbtinio intelekto įrankiai nėra tokie efektyvūs, taikant juos kultūros paveldo kolekcijose, nes jie yra pritaikyti su kultūros paveldo nesusijusiems moderniems dokumentams ir medžiagai. Jei „Saint George on a Bike“ sugebės sukurti įrankius, kurie tinkamai atpažins kontekstus, Europeana galės paremti turtingesnę naršymo ir atradimų patirtį kultūros kolekcijoms ir mūsų partneriams.“

Sužinokite daugiau

2020 m. rugsėjo 9–10 projektas „Saint George on a Bike“ organizuoja vebinarus, kuriuose pristatys projekto rezultatus ir galimybes automatiškai sugeneruotus paveikslų aprašymus pritaikyti prie jų sukūrimo laikotarpio. Vebinaruose kviečiami dalyvauti duomenų mokslo ir duomenų gavybos tyrinėtojai.

Oficiali projekto svetainė: https://saintgeorgeonabike.eu/

Tekstas parengtas pagal viešai prieinamą pro.europeana.eu informaciją

Atnaujinta: 2020-08-19