Virtuali paroda „Prasmės ir reikšmių ieškotojas. Algirdui Juliui Greimui – 100“

2017 m. Lietuva ir kitos pasaulio šalys mini lietuvių kilmės prancūzų kalbininko, mitologo, eseisto, iškilaus mokslininko, vieno žymiausių šiuolaikinės semiotikos atstovų, Paryžiaus semiotikos mokyklos įkūrėjo Algirdo Juliaus Greimo 100-ąsias gimimo metines.

Juozo Miltinio palikimo studijų centras, bendradarbiaudamas su Panevėžio apskrities Gabrielės Petkevičaitės-Bitės viešosios bibliotekos Regioniniu skaitmeninimo skyriumi, šios sukakties proga parengė virtualią parodą „Prasmės ir reikšmių ieškotojas. Algirdui Juliui Greimui – 100“.

2017 m. reikšmingi ir kitos iškilios, kūrybingos asmenybės jubiliejine sukaktimi – režisieriui, Panevėžio dramos teatro įkūrėjui Juozui Miltiniui – 110.Algirdą Julių Greimą (1917–1992) ir Juozą Miltinį (1907–1994), žmones, kuriems didelę įtaką darė prancūzų kultūrą, nepaisant to, kad jų amžius skyrėsi dešimčia metų, suartino meilė kalbai, žodžiui ir knygai.

Skirtingais laikotarpiais ir skirtingų paskatų vedami jie atsidūrė Prancūzijoje. Juozas Miltinis į šią šalį išvyko 1932 m. ir keletą metų studijavo pas garsų režisierių, pedagogą ir teatro novatorių Charles’į Dulliną, vaidino Atelier teatre. J. Miltinio talentą Charles’is Dullinas labai vertino, tačiau menininkas Prancūzijoje nepasiliko ir po penkerių metų sugrįžo į Lietuvą. Vėliau, sovietmečiu, daugelį metų laisvasis pasaulis J. Miltiniui nebuvo pasiekiamas. Tik XX a. septintojo dešimtmečio antroje pusėje situacija pasikeitė, ir J. Miltinis jau galėjo aplankyti Prancūziją bei kitas užsienio šalis.

Algirdas Julius Greimas po kalbotyros studijų Grenoblio universitete (1936–1939) taip pat sugrįžo į Lietuvą. Tačiau istorinio laikmečio nulemtas antrasis pasitraukimas į Prancūziją 1944 m. jam buvo lentingas. Gyvendamas emigracijoje jis dėstė įvairių šalių universitetuose, esant galimybei, aplankydavo Lietuvą, skaitydavo paskaitas Vilniaus universitete.

Juozas Miltinis ir Algirdas Julius Greimas buvo susitikę tiek Lietuvoje, tiek ir Prancūzijoje. Jie bendravo laiškais, apsikeisdavo sveikinimais.

Virtuali paroda „Prasmės ir reikšmių ieškotojas. Algirdui Juliui Greimui – 100“ atskleidžia garsaus semiotiko, kalbininko, eseisto Algirdo Juliaus Greimo sąsajas su režisieriumi Juozu Miltiniu.

Parodoje pateikiami Algirdo Juliaus Greimo Juozui Miltiniui 1973–1984 m. rašyti laiškai ir sveikinimai bei Juozo Miltinio asmeninėje bibliotekoje saugomi jo paties įsigyti ar A. J. Greimo dovanoti leidiniai.

Su visa Algirdo Juliaus Greimo siųsta korespondencija (9 laiškai) ir Juozo Miltinio biblioteką praturtinusiomis jo knygomis (7 šio autoriaus knygos – 6 išleistos prancūzų kalba ir viena išversta į lietuvių kalbą) išsamiai galima susipažinti Juozo Miltinio palikimo studijų centre (Algirdo g. 54-19, Panevėžys), kur saugomas visas režisieriaus testamentinis palikimas.

Su paroda Jūs galite susipažinti internete:

http://www.pavb.lt/lt/naujienos/4477-virtuali-paroda-algirdui-juliui-greimui-100.

https://photos.app.goo.gl/ClqKCNMwZZkZ1w8P2.

Regina Grigaliūnienė

Atnaujinta: 2017-12-15