„Menas kuria toleranciją“: Vilniaus Gaono žydų istorijos muziejaus virtualus projektas

Vilniaus Gaono žydų istorijos muziejaus padalinys Samuelio Bako muziejus kartu su EZCO kūrybine agentūra visuomenei pristatė dailininko kūrybos ir biografijos pagrindu kuriamą virtualų projektą, kuris apims interaktyvią svetainę ir virtualų pažintinį turą.

Muziejaus pranešime rašoma:

„Iniciatyva „Menas kuria toleranciją“ apjungia jau įgyvendintas fizines ir virtualias Samuelio Bako muziejaus veiklas bei ekspozicijų plėtrą.
„Virtuali realybė tampa virtualybe, kurioje pastaraisiais mėnesiais teka mūsų gyvenimas, paženklintas ne tik apribojimų, bet ir atradimų. Vienas jų – meną pažinti kviečiantis portalas www.menas.samuelisbakas.lt, besiremiantis Vilniuje prieš beveik 90 metų gimusio dailininko Samuelio Bako kūryba. Ši interaktyvi svetainė, pasitelkiant menininko naudojamas metaforas ir simbolius, kelia etinius klausimus ir skatina diskutuoti, kam reikalingas menas”, pasakoja Samuelio Bako muziejaus vadovė Ieva Šadzevičienė.
 
Kitas žingsnis – pažintinis virtualus turas „Samuelio Bako keliu“, startuosiantis balandžio mėnesį. Pasak EZCO kūrybinės agentūros vadovės Linos Vigraitės, sekdami dailininko gyvenimo keliu išgirsime berniuko lūpomis pasakojamas asmenines istorijas iš Antrojo pasaulinio karo metais suskilusio Vilniaus. Turas veda per dailininkui svarbias Vilniaus vietas: nuo jo vaikystės namų, slėptuvės Benediktinių vienuolyne, prie pirmosios parodos geto teatre ir galiausiai – Samuelio Bako muziejaus.
Samuelis Bakas didelį dėmesį kūriniuose skiria judaistinei Tikkun olam sąvokai (hebr.  תיקון עולם) – mėginimui atsitiesti ir pataisyti pasaulį. Savąjį pasaulį turime kurti kasdien, siekti, kad jis taptų geresnis visiems. Tai – svarbi žydų kultūros ir pasaulio pajautos dalis, o jos vertė – bendražmogiška.
 
Praeities neįmanoma atstatyti, neįmanoma nutylėti Holokausto metais išgyventų trauminių patirčių, bet įmanoma suskilusį pasaulį sulipdyti iš naujo, kaip teigia pats menininkas, atkūręs ryšį su gimtuoju Vilniumi ir dovanojęs Lietuvai savo kūrinių kolekciją.
 
Apie Samuelį Baką
Samuelis Bakas gimė 1933 m. Vilniuje, buvo įkalintas gete, HKP darbo stovykloje, slapstėsi vienuolyne Vilniuje. Nuo 1945 m. jis gyveno perkeltųjų asmenų stovykloje Vokietijoje, 1948 m. emigravo į Izraelį, vėliau gyveno Prancūzijoje, Italijoje, Šveicarijoje. 1993 m. dailininkas įsikūrė Vestone, esančiame JAV Masačiusetso valstijoje. Meninį išsilavinimą įgijo Becalelio meno mokykloje Jeruzalėje ir L’Ecole des Beaux Arts dailės mokykloje Paryžiuje. S. Bakas personalines parodas rengė JAV, Izraelio ir Europos didmiesčių galerijose ir muziejuose. 2017 m. atidarytas Samuelio Bako muziejus – Vilniaus Gaono žydų istorijos muziejaus ekspozicinis padalinys, S. Bakui suteiktas Vilniaus miesto garbės piliečio titulas, o 2018 m. – ordino „Už nuopelnus Lietuvai” Riterio kryžius. 2019 m. Hiustono Holokausto muziejuje (Teksasas, JAV) – atidaryta S. Bako galerija ir mokymo centras.”
 
Išsamiau skaitykite: https://bit.ly/3t0TI5x
 
Tekstas parengtas pagal viešai prieinamą Vilniaus Gaono žydų istorijos muziejaus informaciją.

 

Atnaujinta: 2021-04-07