Naujos kultūros paveldo skaitmeninimo iniciatyvos Estijoje

Estijos Respublikos Kultūros ministerija 2018 m. kovo mėnesį pristatė šalies kultūros paveldo 2018–2023 m. skaitmeninimo planą. Estai siekia trečdalį kultūros paveldo, saugojamo įvairiose atmintiems institucijose, suskaitmeninti iki 2023 m., kartu atnaujinant informacijos skaitmeninimo priemones.

Šiuo metu Estijoje yra daugiau kaip 900 milijonų kultūros paveldo objektų, priklausančių Estijos  atminties įstaigoms. Iš jų tik dešimtadalis yra suskaitmeninta. Kultūros paveldo skaitmeninimas – vienas iš geriausių, o kartais ir geriausias būdas išsaugoti šiuos objektus ir suteikti apie juos informaciją interesantams.

Estijos kultūros ministro pavaduotojas Tarvi Sits, kuruojanti kultūros paveldo klausimus, teigia,  kad paveldo skaitmeninimas sukurs naujas perspektyvias galimybes paveldui kaip kultūros fenomenui, nes, pasak viceministro: „Kultūros paveldas – vienas iš nedaugelio neišsenkančių ir nuolat augančių šaltinių. Todėl yra svarbu moderniųjų technologijų pagalba palengvinti jo prieinamumą plačiajai auditorijai“.

Minėtas planas orientuotas į 1900–1940 m. laikotarpio objektų skaitmeninimą. Atminties institucijose numatyta suskaitmeninti: 3 % turimų dokumentų, 60 % analoginėse laikmenose esančių filmų, 60 % nuotraukų, 55 % meno kūrinių, 28 % spausdintų kultūros paveldo objektų ir 32 % kitų objektų.

Viename iš plano punktų yra nurodyta, kad bus naujų kultūros paveldo skaitmeninimo, elektroninių paslaugų, duomenų archyvavimo sprendimų, o viešus duomenis (apie 1,2 mln. objektų) suskaitmeninti.

Viso projekto vertė yra 9,16 mln. eurų, iš kurių 8,26 mln. eurų skyrė Europos Sąjungos struktūriniai fondai, likusius – valstybė.

Veiksmų planas parengtas bendradarbiaujant šioms Estijos valstybinėms įstaigoms: Kultūros, Finansų ir komunikacijos, Švietimo ir mokslų ministerijai bei Estijos istorinės atminties saugojimo institucijoms, taip pat ir projekto iniciatoriams: Estijos dailės muziejui, Estijos nacionaliniam muziejui, Estijos nacionalinei bibliotekai, Estijos kino duomenų bazei, Estijos valstybiniam archyvui bei kai kurioms kitoms atminties ir kultūros institucijoms.

Plano įgyvendinimą koordinuos Estijos Respublikos kultūros ministerija.  Jame numatytas priemones vykdys Estijos literatūros muziejus, Estijos fondo meno muziejus, Estijos nacionalinis muziejus, Estijos viešasis transliuotojas, Estijos valstybinis archyvas ir Tartu universitetas.

Parengta pagal Estijos Respublikos kultūros ministerijos informacinį pranešimą

Atnaujinta: 2018-08-24